Hrvati Boke i Svebarja na dvodnevlju u Stocu
Začinjalo se tiho. Bez pompe. Tiho, stameno i ponosno. Baš onako kako žive Hrvati u Crnoj Gori. Svoji na svome. Bez lažnih pretenzija. Ali u obrani svojih interesa. Svojih istina. Radila su poznanstva istomišljenika. Zujali telefoni, rokovnici. Podstrekivači. Požurivači. Stavljala se noć na glavu. I kao što to većinom biva u iskrenim i vrijednim namjerama – uspjelo se. Zamišljeno – ostvareno. Stolačko kulturno proljeće 2026. ovjenčano je kulturom, poviješću, katoličkom vjerom, tradicijom i političkom afirmacijom Hrvata iz Crne Gore.
U petak, 12. lipnja održana je tradicionalna pjesnička manifestacija Vidoška pjesnička noć u Duhovno-kulturnom centru Sarsenterum. U ime organizatora Matice hrvatske Stolac, Duhovno-kulturnog centra Sarsenterum i Grada Stoca dobrodošlicu Hrvatima iz Crne Gore zaželio je dr. Mladen Bošković, predsjednik Matice hrvatske Stolac. Svoje stihove su krasnoslovili Vesna Oborina, Miroslav Sindik, Božo Šaltić, Adrijan Vuksanović i Marin Čaveliš, a voditeljica Tina Laco pročitala je pjesmu pokojne pjesnikinje Desanke Dese Matijević.
Organizacijski odbor Matice hrvatske Stolac odabrao je Zvonimira Dekovića za dobitnika Hrvatskog stećka za 2026. Nagradu Hrvatski stećak, koja se dodjeljuje za osobit doprinos hrvatskoj književnosti, dodijelio je nagrađeniku dr. Mladen Bošković. Da ugođaj bude potpun pobrinula se glazbena etno skupina „Bura“ iz Aladinića. Mlade djevojke svojim pjevanjem očarale su sve nazočne. Budnim okom pratio ih je njihov voditelj Marko Džakula.
U subotu, 13. lipnja, na Dan oslobođenja Stoca i Dan branitelja, u Duhovno-kulturnom centru Sarsenterum predstavljen je zbornik Stolačko kulturno proljeće. Ovogodišnji broj zbornika, dvadeset i četvrti po redu, posvećen je Hrvatima Crne Gore. U ime organizatora nazočnima se se obratio gradonačelnik Stoca gospodin Stjepan Bošković. Zbornik je predstavio dr. sc. Domagoj Vidović, koji je 21. svibnja imenovan za člana suradnika Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, a ujedno je postao član Odbora za onomastiku HAZU-a i Odbora za dijalektologiju HAZU-a.
Nakon Domagojevog pomnog pretresanja sadržaja zbornika, nazočne je pozdravio veleposlanik Republike Hrvatske u Crnoj Gori gospodin Veselko Grubišić. Potom su se nizala dobro poznata imena koja čuvaju identitet Hrvata u Crnoj Gori. Najprije se ispred Matice hrvatske Kotor obratila gospođa Marija Mihaliček, potom zastupnik hrvatske nacionalne manjine u Skupštini Crne Gore gosp. Adrian Vuksanović, a završnu riječ imao je predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore gospodin Zvonimir Deković. Zajedničko svim govornicima je svojevrsna strast koja se osjetila u svakoj i svačijoj rečenici.
Na samom kraju predsjednik Matice hrvatske Stolac dodijelio je Priznanje za osobit doprinos ugledu i radu Matice hrvatske Stolac, don Anti Luburiću, župniku župe Rođenja Blažene Djevice Marije – katedrale u Trebinju, biskupijskom vikaru za Trebinjsko-mrkansku biskupiju te ravnatelju Duhovno-kulturnog centra Sarsenterum u Stocu. Don Ante se zahvalio i obratio prigodnim govorom. Kroz sva ova obraćanja vješto se snalazila voditeljica Andrea Perić, a večer su prekrasnom glazbom popratili Emma i Ivan. Stolac je ponovno dokazao da ima što pokazati.
Kao nikad ranije osjetilo se tijekom obje večeri jedno posebno bratstvo te se ni u jednom trenutku nekom slučajnom posjetitelju nije dalo prepoznati tko su domaćini, a tko gosti... Bili su jedno – isto... Rastali smo se uz obećanje da ćemo se ponovno susresti u duhu zajedništva... Skromnog i iskrenog...
Ljubo Krmek















