Predavanje predstavnicima nacionalnih savjeta i NVO sektora

29/06/2020
Share/Save

www.ombudsman.co.me:

Mjera jednakosti i jednakih mogućnosti za sve osnov je razvoja društva koje baštini i promoviše kulturnu raznolikost, a dosljedna primjena posebnih mjera i afirmativne akcije ima opredjeljujući značaj za dostizanje ravnopravnosti. To je poruka skupa o multikulturalizmu u Crnoj Gori, na kom su među predavačima bili zaštitnik Siniša Bjeković i savjetnica Milena Krsmanović.

Prvog dana predavanja, koje je u Kolašinu organzovao Centar za demokaratiju i ljudska prava, zaštitnik je govorio o domaćem i međunarodnom pravnom okviru u ovoj oblasti, standardima i praksi.

Savjetnica je razmijenila iskustva sa mladim profesionalcima iz organizacija civilnog društva i predstavnicima nacionalnih savjeta u Crnoj Gori o aktuelnom statusu i budućim perspektivama multikulturalizma. Ona je govorila u okviru dva tematska panela „Postupci zaštite od diskriminacije i prava pripadnika manjina – pravo i praksa“ i „Crnogorski pravni poredak i specifičnost zaštite od diskriminacije“.

Sa obuke je poručeno da je pitanje multikulturalizma blisko povezano sa anti-diskriminacijskim garancijama, kao i da su mjera jednakosti i jednakih mogućnosti za sve osnov razvoja društva koje baštini i promoviše kulturnu raznolikost.

Savjetnica je govorila o postupcima i specifičnostima zaštite od diskriminacije, sa posebnim osvrtom na prava manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica. Učesnicima je približen ratio postupka koji se vodi pred Zaštitnikom, čiji cilj je obezbjeđenje djelotvorne zaštite od diskriminacije, procesna jednakost strana i pravičnost. U odnosu na posebna prava manjinskih naroda konstatovano je da Crna Gora ima razvijen normativni okvir za zaštitu manjina kroz ustavne i zakonske garancije, ali da se efikasnija normativna i druga aktivnost mora obezbijediti na planu autentične zastupljenosti u političkom i javnom životu svih etničkih i nacionalnih manjinskih grupa, posebno Roma i Egipćana.

Savjetnica Krsmanović podsjetila je da građanska demokratija počiva na uvjerenju većine njenih članova da je političko društvo njihov zajednički poduhvat i da je učešće svih od vitalnog značaja za njeno funkcionisanje.

Opšti je utisak da mladi profesionalci prepoznaju instituciju Zaštitnika kao efikasan mehanizam za zaštitu od diskriminacije, koji je, besplatan, pristupačan i nije opterećen formalnim aspektima postupka. Nakon što su otvorena brojna pitanja statusa manjinskih naroda zaključeno je da dosljedna primjena posebnih mjera i afirmativne akcije ima opredjeljujući značaj za dostizanje ravnopravnosti u svim segmentima društva. Učesnici su pozvani da se sa stanovišta njihovog djelovanja obraćaju Zaštitniku u ime diskriminisanih lica, uz podsjećanje na proširenu aktivnu legitimaciju koja podrazumijeva mogućnost da u ime i saglasnost diskriminisanih lica pritužbe podnose organizacije i pojedinci koji se bave zaštitom ljudskih prava.

Na seminaru su sudjelovale i predstavnice hrvatske zajednice iz Crne Gore: Željka Raščanin i Ana Vuksanović.