PROBLEM ČINJENICA I PROBLEM SLOBODE U SVIJETU KOJI SE STALNO MIJENJA

08/05/2018
Share/Save

Radio Tivat:

Nakon sjajne promocije knjige “Crnogorska teokratija”dr Radovana Radonjića u Tivtu, sinoć još jedna  promocija  koju će Tivćani dugo pamtiti – promocija knjige dr Nenada Vertovšeka “Noam Čomski i kritika suvremenih masmedija-proizvodnja slike stvarnosti i neophodnih iluzija”.

Osim autora, u Domu kulture “Josip Marković” u Donjoj Lastvi, o knjizi su govorili Željko Rutović-direktor Direktorata za medije i Slavko Mandić-direktor Skala radija,a prisutne je, u ime organizatora, pozdravio Zvonko Deković-predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća.

“U medijima sam 35 godina, od novinara pripravnika do glavnog urednika. I ne mogu reći da sam ostao normalan. Onaj koji nije novinarski posao osjetio kao osjećaj taj nije bio novinar. To je težnja koja vas vuče. Moramo  iskreno krenuti od osnovnog novinarskog pitanja: što se događa? Ili Što se uopće događa? Da li ja uopće shvaćam što se događa? Da li mi daju da shvaćam što se događa? Mene je Čomski naučio preciznosti. Medijska pismenost je mnogo bitna. Ona  nas uči da ovladavamo, suočavamo se sa pristupom medijskim sadržajima, analizi, kritičkom vrijednovanju i samoodašiljanju. Analiziram medijske sadržaje, dekodiram ih, analiziram i kritički ih vrijednujem. Da vi zapravo možete sami stvarati ili odašiljati medijske poruke i medijske sadržaje. I to je veoma bitno. Moramo znati na koji način svaio od nas može poslati medijsku poruku. Ne u marketinškom smislu, nego da li možete drugoj grupi ljudi poslati poruku. Medijska poruka je često veoma jednostavna ili veoma složena. A tiče se stvarnosti. U današnjem svijetu vijest postaje samo ako je vezana uz neki skandal ili senzaciju. To je iskrivljavanje stvarnosti. Svaka informacija mora biti činjenica, a svaka činjenica ne mora biti informacija. Čomski upravo naglašava dvije stvari – problem činjenica I problem slobode. Ja to spajam u jedno pitanje.Ako ne znate što se stvarno sa vama događa niste slobodni, ili niste dovoljno slobodni. Stari pristup je da mediji odražavaju stavrnost. Novi pristup je da mediji konstruiraju stvarnost. Oni se prilagođavaju marketinškoj formi. Nova ovisnost je ovisnost od medija. I ne svodi se samo da djeca pet sati dnevno gledaju bilo koji medijski sadržaj. Djeca nemaju s kim razgovarati o medijskim sadržajima. A željela bi. Roditelji nemaju vremena. “Sjedi i ne gnjavi me”. To seže i kad odrastemo. Medijski sadržaji su izuzetno bitni, i tada su važni i značajni, kad razvijaju pojedinca, ali i društvo, zajednicu. Budućnost neće biti bolja ili lošija, biće drugačija. A mi ne spremamo, posebno mladu generaciju, za ono što će biti drugačije. Lakše je razmišljati u stereotipima. Nekad ne volimo promjene, jer nas tjeraju da nešto preispitujemo u sebi. Treba nam reafirmacija starih vrijednosti. Čomski je tu dobar, jer on povezuje prošlost i budućnost” – rekao je dr Nenad Vertovšek.

“Ova knjige, u svom sadržaju, kritičkoj vrijednosti i svojim porukama, na žalost, će doprijeti do malog broja čitalaca. Samo do onih koji su u saglasju sa djelom Nenada Vertošeka ili koji jesu jedni od onih saveznika koje traži Noam Čomski. Ova knjige nije samo prijeko potrebna u ovom dijelu Evrope, nego svim tačkama svijeta. Knjiga je respektabilan naučni zahvat. To je ogledni primjer kako se naučnik bavi svojim djelom, i anticipira izvjesnu ili neizvjesnu budućnost. Djelo je demokratsko po svom vokabularu, nazoru i po onom što želi poručiti . Djelo je civilizacijske naravi, jer ono podjednako širi svoj uticaj ili ono što bi trebao biti uticaj. Vertošek nije samo interptretator kritičkog zamaha I zahvata Čomskog, jedne briljantne civilizacijske figure, nego postavlja pitanja tražeći svoje sagovornike i sabesjednike. Vertošek ne ostavlja prostor za dileme, nedoumice I zaključke koje vrlo hrabro nudi, nadrastajući sterilnost naučnog djela. On nam poručuje da mi danas živimo u jednom posebnom svijetu, svijetu medija. On nas ubjedljivo i razložno upućuje na jednu ravan da ništa nije slučajno, da živimo u svijetu sa novim pravilima.Koliko god se trudili da dotaknemo taj svijet, mi ćemo biti daleko od njega. Uvijek će konvergencija interesa, moći i pravila, zarad nekih većih interesa, vući medije naprijed, onoliko koliko ćemo mi u našim iluzijama zaostajati za njima” – kazao je Željko Rutović.

“Čitajući ovu knjigu po ko zna koji put sam se zapitao ne ko smo, nego što smo to mi? U šta nas to pretvaraju mehanizmi čije je ime masmediji a polje djelovanja mi, sa svake strane gledano? Dakle, mi koji potpuno svjesno prihvatamo manipulaciju kao hranu i svakodnevnu potrebu za novim zalogajem sa kojima ćemo unijetu u našu svijest istranžiranu prazninu, kreiranu u kuhinjama koje modeluju sliku bića po potrebi naručioca. Platno je pripremljeno za tu takvu sliku. Osjetio sam se poraženim, ne zato što to nisam znao, nego što sam razumio da je slika znatno problematičnija. To je uprava stvarnost sada i seže u nedogled” – rekao je Slavko Mandić.

Izuzetno zanimljivoj promociji su prisustvovali i hrvatski konzul u Crnoj Gori Marijan Klasić i potpredsjednik Opštine Tivat Ilija Janović.

 

Autor teksta: Dragan Popadić