Svečana proslava 100. obljetnice Bokeljske mornarice u Zagrebu: Zajedništvo, ponos i tradicija

U subotu, 10. svibnja 2025., Zagreb je bio domaćin veličanstvene svečanosti kojom je obilježena stota obljetnica organiziranog djelovanja udruge Bokelja i Bokeljske mornarice u glavnom hrvatskom gradu. Riječ je o iznimnom jubileju koji je okupio brojne uglednike iz kulturnog, političkog i javnog života Hrvatske i Crne Gore, članove i članice Bokeljske mornarice, kao i sve one koji s ponosom njeguju bokeljsku tradiciju.
Svečanost je održana uz snažnu podršku Grada Zagreba i Hrvatskog narodnog kazališta. Program je započeo svečanim postrojavanjem zajedničkih odreda Bokeljske mornarice iz Zagreba i Kotora. Nažalost, članovi podružnica iz Pule, Rijeke i Splita nisu bili u mogućnosti prisustvovati, što bi zasigurno doprinijelo većem značaju i svečanosti događaja. Vrhunac vanjskog dijela svečanosti bilo je izvođenje tradicionalnog Kola sv. Tripuna, koje je ispred zgrade HNK-a uz pratnju Limene glazbe "Marija Bistrica" i KUD-a "Lovro Ježek" oduševilo okupljene i dodatno osnažilo duh zajedništva među prisutnima.
Nakon proslave na otvorenom, program se nastavio u atriju Hrvatskog narodnog kazališta. Uslijedila su prigodna obraćanja i dodjela priznanja zaslužnim pojedincima i institucijama koje su svojim djelovanjem doprinijele očuvanju i promicanju bokeljske baštine.
Među uvaženim gostima bili su: Davor Božinović, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Republike Hrvatske, Nina Obuljen Koržinek, ministrica kulture i medija Republike Hrvatske, Vanda Babić Galić, posebna savjetnica ministra vanjskih i europskih poslova RH za pitanja hrvatske manjine u Crnoj Gori i znanstvenica posvećena istraživanju kulturne baštine Boke kotorske, Ivana Hraste Soćo, ravnateljica Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu, Zvonimir Deković, predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore i organizator dolaska delegacije iz Boke, Adrijan Vuksanović, zastupnik u Skupštini Crne Gore.
Svečanost je snažno podsjetila na važnost očuvanja identiteta i povezanosti kroz stoljeća, kao i na duboke veze između Hrvatske i Crne Gore. Kroz glazbu, ples i zajedničke trenutke, sudionici su simbolično i emotivno obnovili zavjet vjernosti tradiciji, ali i otvorenosti prema budućnosti.
Obljetnica nije bila samo povijesni podsjetnik, već i snažna poruka budućim generacijama o vrijednostima zajedništva, međukulturnog dijaloga i kontinuiteta identiteta. Tog dana, ispred i unutar zidova Hrvatskog narodnog kazališta, zasjala je svjetlost zajedničke povijesti – kao simbol trajne povezanosti, ponosa i poštovanja prema nasljeđu Bokeljske mornarice.